Yesterday I decided that I wasn’t going to cook. We had leftovers and plenty of things to eat. We little did I know that my kids were going to devourer a brand new box of Frosted Flakes that I just bought yesterday morning!
1 box of cereal + 4 kids= EMPTY
That was $5 they just gobbled up in one meal! I was shocked!
Shocked that my kids eat like they haven’t had a meal all day!
Shocked that my $5 was gone so quickly!
Shocked that I spent $5 on ONE box of Frosted Flakes, which if you ask me is pure sugar!
When I was venting to hubby, he says well use coupons! Seriously did you just say that to me!!! I questioned his sanity at this point, since he tells everyone I am the coupon queen. If looks could kill, Hmph!
I then informed him that a coupon that says a dollar off of 2 or 3, which seems to be the new cereal trend, isn’t saving a whole lot at $5 a box!!!
Even with BOGO sales it is still expensive when a whole box is gone in ONE meal!
Then it made me question why are we buying $5 boxes of sugar? Why am I buying them if they eat it in one sitting? Because if I don’t then I have to listen to complaining! I personally HATE cereal, always have and always will. But my hubby and kids~ obsessed and will eat 3 times a day if I let them.
So that is why I chose to keep buying $5 boxes of sugar.
And will continue to complain when it last 5 seconds after hitting my front door.
And complain about the coupons sucking.
But the prices of cereal are still OUTRAGEOUS!!